Przed intensywnym wysiłkiem fizycznym postaw na produkty o niskim indeksie glikemicznym, ponieważ tylko w ten sposób dostarczysz organizmowi "paliwo". Natomiast po treningu sięgnij po łatwoprzyswajalne węglowodany i chude białko, by szybko uzupełnić niedobory glikogenu w mięśniach i przyspieszyć ich regenerację. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, co jeść przed i po treningu, by wysiłek, jaki wkładasz w wykonanie ćwiczeń, szybko przyniósł oczekiwane rezultaty. Przeczytaj go koniecznie!

Co jeść przed i po treningu? Co jeść, by trening był bardziej efektywny?

Zacznijmy od tego, że przed treningiem należy sięgnąć po posiłek, w którym przeważają produkty o niskim indeksie glikemicznym, gdyż dzięki temu unikniesz tzw. huśtawki glikemicznej, czyli gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi, a potem równie nagłego jego spadku. Natomiast dzięki posiłkom o IG = 15 następuje powolny wzrost poziomu glukozy we krwi, a organizm stopniowo otrzyma energię, która starczy na czas trwania treningu, a ty nie odczujesz zmęczenia i nie będziesz mieć kłopotów z koncentracją. Poza tym poranne posiłki powinna cechować niska zawartość błonnika i tłuszczów. Muszą to być znane i tolerowane przez twój organizm pokarmy.

Śniadanie przed porannym treningiem

Tuż przed porannym treningiem należy zjeść śniadanie złożone z węglowodanów, zarówno złożonych, jak i prostych. Chodzi oto, że węglowodany złożone dostarczają najwięcej energii, dzięki której masz siłę do wykonywania ćwiczeń. Są one trawione znacznie dłużej przez układ pokarmowy. Z kolei cukry proste powinny dostarczyć jedynie 10% energii, ponieważ są potrzebne jedynie do "obudzenia" mózgu, w związku z tym należy spożyć niewielką ilość posiłku zawierającego węglowodany proste.

Co jeść, gdy trenujesz po południu?

Gdy zdecydujesz się na trening po południu, pamiętaj, że twój organizm otrzymał rano najważniejszą porcję węglowodanów złożonych i teraz nie potrzebuje ich w tak dużej ilości. Dlatego posiłek spożyty przed popołudniowym treningiem także powinien być mniej kaloryczny niż śniadanie. Natomiast jeśli trenujesz wieczorem, zjedz jedynie niewielką węglowodanową przekąskę, np. kromkę chleba z dżemem, czyli połączenie cukrów prostych i złożonych.

Co jeść po treningu?

Zdecydowanie po treningu należy spożyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które są szybko przyswajane przez organizm. Po intensywnym wysiłku fizycznym musisz prędko naładować "wewnętrzne akumulatory", tzn. szybko uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach.